XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

           Wszystkim rodzicom, babciom, dziadkom, wujkom i nie tylko przypominamy, że    w dniach 1-9 czerwca odbywa XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.      Jest to największe doroczne święto odbywające się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która twa nieprzerwanie od 2001 roku. Jej celem jest popularyzowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjemnej metody wspomagającej wszechstronny rozwój podopiecznego.                              Dlatego też zachęcamy wszystkich do zajrzenia do swoich domowych biblioteczek lub przyjścia do biblioteki i spędzenia 20 minut dziennie na czytaniu dziecku.

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

 We  wtorek 28 maja 2019r. dzieci z grupy III z Przedszkola w  Krasnosielcu   wraz  z opiekunami Wandą     Szewczak  i Agnieszką Kiliańczyk odwiedziły naszą bibliotekę.

Dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, jak wygląda karta czytelnika  i karta książki. Poznały drogę jaką musi przebyć książka od zakupu zanim trafi do rąk czytelnika. Przedszkolaki mogły przejść między regałami, aby obejrzeć księgozbiór. Najbardziej jednak zainteresowane były miejscem  i książkami, z których można korzystać tylko na miejscu – czytelnią.

Nie zabrakło także głośnego czytania. Tym razem wysłuchały bajki „Czarodziejskie imiona – magiczne słówka”.

Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki  z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

                                                                                                                          A.Bojarska

SPOTKANIE Z PISARKĄ JOLANTĄ REISCH – KLOSE


W środę 8 maja 2019 roku Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu   z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowała 3 spotkania z pisarką Jolantą Reisch-Klose.   
Pani Jolanta   jest autorką    książek    dla     dzieci                  i dorosłych, dziennikarką, tłumaczką z języka angielskiego, założycielką  i wykładowczynią  Alternatywnej  Szkoły  Dziennikarstwa  i   Literatury.  Spotkała  się  z   dziećmi, aby  opowiedzieć  im   o swojej  twórczości.                         W poszczególnych placówkach w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiadała o tym, jak powstają jej książki oraz skąd bierze pomysły na ich napisanie. Pani Reisch – Klose szczególną uwagę zwróciła na funkcje, jakie w życiu czytelnika pełnią książki.

     Pierwsze spotkanie pn. „Jak nie dać się nabrać na fake newsa? Wyzwania współczesnych mediów” odbyło się w Szkole Podstawowej w Rakach dla uczniów klas IV-VIII. Pisarka wspólnie z dziećmi szukała odpowiedzi na pytanie dlaczego informacja rządzi  światem, jak  zadawać  właściwe  pytania oraz dlaczego etyka jest tak  ważna        w zawodzie dziennikarza. 

      Drugie spotkanie pn. „ Kreatywne czytanie- czyli po drugiej stronie książki” odbyło się w Szkole Podstawowej w Krasnosielcu dla uczniów klas VII. Podczas spotkania pisarska próbowała, wraz z młodzieżą, odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto czytać książki. Przekonywała, na przykładach swoich utworów, że dzięki czytaniu pogłębiamy swoją wiedzę, rozwijamy wyobraźnię i słownictwo. Poruszona też  została kwestia nowych profesji związanych ze współczesnymi mediami – influencer, bloger,  ghostwriter.

       Na  koniec  pisarka spotkała się z  dziećmi z  grupy  III  i  IV  z   Przedszkola                w Krasnosielcu. Tematem przewodnim była opowieść pt: „Snuj się, snuj bajeczko” Autorka zaprezentowała najmłodszym czytelnikom swoje 3 bajeczki : “Przygody kropelki Amelki”, “Ćma Beatka szuka mamy” oraz “Wielka przeprowadzka Fasolki Karolki”. Książeczki pani Jolanty mają walor terapeutyczny, pozwalają bowiem przezwyciężyć dziecięce lęki jednocześnie rozbudzają ciekawość świata i przybliżają najmłodszym takie zjawiska przyrodnicze jak cyrkulacja wody w atmosferze.

Podczas wszystkich spotkań autorka opowiedziała skąd wziął się pomysł pisania książek dla dzieci, dlaczego lubi właśnie  bajki i jak ważna w życiu jest wyobraźnia. Pani Jolanta bardzo przystępnie tłumaczyła słuchaczom jak rodzą się pomysły na książki i jak sama zaczęła pisać bajki.

Na spotkaniach dzieci dowiedziały się co to jest bajka i czy bajki mogą leczyć, a także co zrobić żeby przezwyciężyć swoje dziecięce lęki np. żeby tak jak autorka nie bać się ćmy.

Uczestnicy spotkań dowiedzieli się również, że istnieją co najmniej trzy powody, dla których warto czytać. A są to: możliwość nauczenia się czegoś nowego, okazja do wzbogacenia wyobraźni oraz wartości terapeutyczne książki.

Dzieci zadawały bardzo wiele pytań odnośnie pracy pisarza, na które autorka wyczerpująco  i chętnie odpowiadała.

Dziękujemy autorce oraz uczestnikom za miłe spotkanie.

                                                                                                                                          E. Ochtera

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2019

 Po raz szesnasty  Stowarzyszenie  Bibliotekarzy Polskich  organizuje, w dniach 8-15 maja 2019 r., Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa  i   bibliotek.  Ma  on  na celu  podkreślanie  roli  czytania  i  bibliotek  w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2019 jest „#biblioteka”.