NOWOŚCI, NOWOŚCI…

Zapraszamy wszystkich czytelników 😍😃 do wypożyczania nowości,📖📚 👀które pojawiły się na półkach w naszej bibliotece.🕍 Posiadamy nowe książki znanych i lubianych autorów oraz kontynuacje ulubionych powieści.📕📒📔📘 Literatura obyczajowa, kryminały, sensacje. Każdy znajdzie coś dla siebie👇

FERIE ONLINE ;)

FERIE ONLINE 11-15.01.2021r.😍🤩😃
„W czasie deszczu dzieci się nudzą🧒👧” – to słowa piosenki, które obecnie można zmienić na „w czasie pandemii dzieci się nudzą”. 😷💜‼️
Kiedy dzieci zajęte są nauką zdalną, jest zdecydowanie mniej czasu, który wymaga zorganizowania. Jednak w sytuacji, gdy dzieci mają wolne, jak na przykład podczas ferii zimowych💨❄️☃️, warto znaleźć im jakieś zajęcie.
Pierwszy tydzień ferii już za nami. Zapraszamy więc wszystkie dzieci do udziału w zabawie online z naszą biblioteką.💪
Na naszym fanpage’u codziennie będą ukazywać się łamigłówki i zagadki, 🧠👀które pozwolą uatrakcyjnić dzieciom czas wolny.
Rozwiązania ✏️📃prosimy przesyłać w formie zdjęcia (z podaniem imię i nazwisko dziecka + wiek) na Messengera💬📧 biblioteki. Dla najaktywniejszych będą niespodzianki ‼️ 🎁
15.01.2021r. PIĄTEK

14.01.2021r. CZWARTEK

13.01.2021r. ŚRODA

12.01.2021r. WTOREK
11.01.2021r. PONIEDZIAŁEK

ODPOWIEDZI 😉

NASI MALI CZYTELNICY ODEBRALI DYPLOMY

Z dumą 😍ogłaszamy, że kolejni mali Czytelnicy odebrali dyplomy💪 w ramach akcji „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”. Przedstawiamy Wam Rafała, Aleksandrę, Adama, Michała i Marię, którzy w bibliotece odebrali dyplomy i upominki🎁 za zgromadzone na swoich kartach naklejki.
Dzieciom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy🤝 i życzymy wielu nowych odkryć na bibliotecznych półkach.📚📖
Wszystkim przypominamy, że wyprawki dla najmłodszych czekają w naszych bibliotekach.☺️☺️
… a Wy jakie książki wspominacie ze swojego dzieciństwa❓❓

Weekend zaczynamy od książkowych nowości !!!

Drodzy Czytelnicy,
weekend zaczynamy od książkowych nowości 📚📖❤
Dzisiaj zapraszamy po nowe książki, które pojawiły się na półkach naszej biblioteki. 📕📗📘
Wszystkie one zostały zakupione w ramach środków przyznanych naszej bibliotece z “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. 🥰
Miłośnicy różnych gatunków literackich zapewne znajdą dla siebie ciekawe propozycje, które umilą im nadchodzące długie wieczory.
Oprócz znanych autorów, pojawiły się również interesujące
literackie debiuty.🤓😉📚

PATRONI 2021

Sejm ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Taki wybór patronów nie jest przypadkowy. Wiążą się z nim zbliżające się rocznice i wydarzenia literackie. Każda z tych postaci zasługuje na indywidualne przywołanie, ukazanie życiowego dorobku i szczególnych zasług dla Narodu Polskiego. Wykorzystując zatem dogodny moment oddajemy im hołd i przedstawiamy najważniejsze z zasług naszych wybitnych rodaków.

Kardynał Stefan Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą własnością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej” – napisano w dokumencie uchwały. W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego.

Stanisław Lem był najwybitniejszym przedstawicielem polskiej fantastyki i jednym z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Większość życia spędzając w systemie komunistycznym, w swych utworach wielokrotnie przemycał krytykę systemów totalitarnych, a jego książki były przejawem wolności. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano — jak dotąd — w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Inspirowały i po dziś dzień inspirują twórców, pisarzy oraz artystów kina i teatru. We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema.

Cyprian Kamil Norwid jako wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i myśliciel, artysta sztuk pięknych w swojej twórczości odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W 2021 roku będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Krzysztof Kamil Baczyński to kolejny patron 2021 roku i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów.  Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. W przyszłym roku przypada 100. rocznica jego urodzin.

Tadeusz Różewicz znany jako wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza.

2021 będzie też Rokiem Konstytucji 3 Maja i czasem refleksji nad jej dziedzictwem współcześnie. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Zapraszamy Państwa do jeszcze bliższego poznania tych niezwykłych osobowości  i ich twórczości. Nasze biblioteki czekają na wszystkich z bogatą ofertą literatury patronów roku 2021.